5 клас
Тема: НАРОДНЕ МИСТЕЦТВО ВИТИНАНКИ.
СИМВОЛІКА УКРАЇНСЬКОГО ОРНАМЕНТУ «ДЕРЕВО ЖИТТЯ»
Мета: Продовжити знайомити із одним із видів декоративно-ужиткового мистецтва – витинанкою; показати виникнення, становлення та розвиток цього мистецтва в Україні та світі; навчити техніки витинання, розпізнавати та характеризувати символи в орнаментах та мистецтві; навчити зображувати певний символічний елемент; вдосконалювати вміння учнів складати і вирізувати вироби з паперу симетричної форми; розвивати творчу уяву, спостережливість, акуратність, увагу та інтерес до естетичних цінностей українського народного мистецтва.
Тип уроку: комбінований, урок-подорож.
Техніка виконання: витинання
Зоровий ряд: зразки різних видів витинанок.
Обладнання:комп’ютерна презентація, простий олівець, кольоровий картон, папір, ножиці, клей, пензель для клею.
ХІД УРОКУ
- Організаційний момент.
- Актуалізація опорних знань.
Відомий казкар Ганс Крістіан Андерсон в одній своїй казці сказав: "Коли ми прочитаємо цю казку, станемо розумніші, ніж були напередодні". Наслідуючи його я хочу сказати: " Я вірю в те, що з цього уроку ви візьмете для себе багато цікавого та корисного". Отже, натхнення вам!
І перед тим, як ми з вами розпочнемо вивчати нову тему, давайте пригадаємо :
- Які види образотворчого мистецтва вам відомі?
- Який вид образотворчого навчання називають декоративно-ужитковим?
- Гра «Відгадай».
Назвати види декоративно-ужиткового мистецтва.(слайди)
- Повідомлення теми та мети уроку.
- Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя.
- Діти, на сьогоднішньому уроці ми ознайомимося з новим видом декоративно-ужиткового мистецтва – витинанкою (слайд). Уявно перенесемося на багато років назад у минуле і дізнаємось, коли і де виникли перші витинанки, на які види вони поділяються і яка символіка їхніх орнаментальних мотивів. Ми здійснимо подорож вулицями та площами чарівного міста Витинанки. І в кінці нашої подорожі виготовимо витинанку "Дерево життя". Адже наше головне завдання – відродити і зберегти традиції стародавнього художнього промислу.
- Вивчення нового матеріалу.
- Тож вирушаймо в подорож ! І перша наша зупинка на площі Історичній. (слайд) Тут ви дізнаєтесь про цікаве історичне минуле витинанки.
- Як свідчать археологічні розкопки, ажурні візерунки із шкіри були відомі кочовим народам уже в 5 ст. до н. ери. Паперові витинанки, вважають вчені, з'явилися вперше у Китаї після винайдення паперу. Там напередодні свята, зустрічі весни, жінки наклеювали на вікна своїх будинків графічно чіткі паперові "чуанхуан" (віконні візерунки), які виготовляли заздалегідь, узимку. Це були зображення божеств, звірів, винограду, метеликів, риб, птахів-феніксів та квітів. Згодом витинанки поширилися і серед інших народів (слайди).
В українській сільській хаті паперові прикраси з'явилися у 19 ст. В оздобленні хат паперові витинанки співіснували разом з декоративним розписом, інколи доповнювали їх. Також витинанками прикрашали балки, полиці, печі та горщики для квітів, а також дарували один одному на Різдво та Великдень
(слайди). Приклеювали витинанки до стін молоком, і тому під час наступної побілки хати їх легко можна було змінити на нові. В Україні паперове мереживо було частиною святкових обрядів, вважалося, що воно захищає житло від злих сил, приносить любов і добробут. Н-д : витинанка у вигляді хреста вішалась на сволок над колискою дитини. Витинанки пов'язували з основними подіями в житті селянина, і кожній відповідала певна традиційна композиція. До жнив клеяли врожайну, на заручини – заквітчану.
- А ще існує надзвичайно цікава легенда про появу витинанок в Україні. Давайте її послухаємо! (Розповідь учня).
В наш час художнє витинання та мотиви орнаменту витинанок почали успішно застосовувати дизайнери та художники для оформлення книг, ілюстрацій, журналів, вітальних листівок, настінних прикрас і дизайні одягу.
(слайди)
- То що ж таке витинанка? Витинанка – орнаментальні прикраси житла, ажурно або силуетно витяті з білого або кольорового паперу. (слайд)
- Мандруємо далі. Попереду у нас провулок Типологічний, на якому ми ознайомимося з типами витинанок.(показ слайдів)
Витинанки бувають:
- ажурні ( зображення містяться у прорізях);
- силуетні ( зображення виступає силуетом);
- одинарні ( виготовлені з одного аркушу);
- складні (аплікаційні, з декількох аркушів паперу й тому завжди багатокольорові).
Орнамент традиційних витинанок здебільшого геометричний і рослинний, трапляються також фігурки птахів та тварин, людські постаті, зображення предметів побуту та архітектури. Для готових виробів характерне ритмічне і симетричне повторення орнаменту.(слайди)
- Як ви бачите, кожна вулиця міста Витинанок розповідає нам щось цікаве про цей вид декоративно-прикладного мистецтва .
Попереду у нас площа Майстрів - умільців.(слайд)
Інтерактивна технологія "Асоціативний кущ".
- Діти, які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте слово " дерево"? - Так, плодові дерева, фрукти, дикорослі, родовідне дерева. А наші древні предки вкладали у це слово глибинний зміст. Воно притаманне мистецтву багатьох народів і часто зображується у вигляді " вазона." " Дерево життя" або "вазон" є найбільш яскравим і складним символом у декоративно-прикладному мистецтві України.(слайд) Це символ родини, роду, часу, символ росту і вічного оновлення. Прадавні українці уявляли Всесвіт як величезне космічне Світове Дерево – модель Всесвіту й людини, де для кожної істоти, предмета чи явища є своє місце, і тому доповнюють його зображення птахів, комах, тварин а також людей, які несуть в собі певну символіку. Н-д: два птахи на дереві символізують темряво і світло, два дерева – це символ двох паралельних світів – життя і знання, дерево з розлогими гілками - родючість землі. Саме дерево складається з трьох частин: верхня (крона) символізує небесний світ, сферу богів, душ, померлих предків, середня (стовбур) – земний світ, життя людей і всього живого, а нижня частина – це коріння, основа і початок світу.(слайд) Горщик або ваза символізує землю, певне місце, на якому росте дерево. Люди вважали, що символи і узори є магічними і оберігають від лиха і хвороб. Саме тому мотив "дерева життя" можна зустріти в орнаменті вишитих і тканих рушників, килимів, писанок, розписі посуду і в оздобленні одягу (показ слайдів)
- А тепер давайте разом навчимося створювати символ
" дерево життя", в техніці витинання. Та перш ніж розпочнемо працювати, давайте пригадаємо правила безпечного користування ножицями. (Відповіді учнів.)
- Практична робота.
Учитель пропонує учням створити образ "дерева життя".
- Прямокутник паперу зігни навпіл по довжині.
- Сюжет малюнка виконай на одній із половинок до лінії згину. Легенько познач лінії листочків, птахів чи тварин.
- Зображення уточни, виправ і лише після цього витни.
- Наклей спочатку центральний стовбур, а потім поступово праву та ліву половинки витинанки.
- Пам’ятайте, що акуратна, проста витинанка має кращий вигляд, ніж складна, але неохайно виконана. Розпочинайте роботу.
(Учні працюють під супровід класичної музики. Вчитель надає учням індивідуальну допомогу.)
- І завершуємо нашу подорож на площі Поетичній. (слайд) Про витинанку розповідається навіть у віршах:
Немов відтворення серпанку,
З паперу вирізані всі,
Ось перед вами витинанки
Зразки чудової краси.
Легкі, прозорі, мов пушинки,
Цілком нагадують вони
Серветки, зірочки, сніжинки
Казковий витвір давнини.
Здебільшого їх витинають
До світлих новорічних свят.
Ялинки ними прикрашають,
Панелі залів і кімнат.
Ажурні витончені стрічки
На стіни клеять і полички.
А ті, що мають форму кіл,
Кладуть під печиво на стіл.
І.Дубинський
- Закріплення нових знань і вмінь.
Опитування.
- З яким новим видом декоративно-ужиткового мистецтва ви ознайомились на сьогоднішньому уроці ?
- Де і коли виникли перші паперові витинанки?
- З якою метою вони створювалися ?
- Які орнаменти зустрічаються у витинанках?
- Що символізує «дерево життя»?
- Де ще ми можемо зустріти цей символ?
- Підведення підсумку уроку.
Організація виставки учнівських робіт; обговорення з участю всього класу кращих і невдалих робіт; виставлення оцінок, мотивація кожної оцінки.
- Домашнє завдання.
Пошукати в природі цікаві форми для витинанок та зробити їх замальовки.(слайд)